NAUČÍM SA UČIŤ?

ucit-sa(alebo Ako sa rýchlo „prelúskať“ textom v učebnici ) 

 

Máte sa veľa učiť a neviete, čo s tým? Pokúste se inšpirovať metódou, ktorá by vám mohla pomôcť. Nič zložité.   Metóda P-O-Č-AČ-O

       Prehľad

Najskôr potrebujete získať rýchly prehľad o texte – zistíte, koľko má nadpisov a odstavcov (osnovu). Prečítajte si celú kapitolu alebo tému, ktorú sa máte naučiť, ale veľmi zbežne, rýchlo, skôr informácie len preletťe očami, aby ste vedeli, čo obsahuje (nadpisy, tučné písmo, body a pojmy). Potom si text prečítajte znova a pozornejšie.

Ak sa dá, nájdite samotný predmet, o ktorom sa máte učiť (dodáte si masu predmetu, o ktorom sa učíte) alebo si pozrite  fotografie, obrázky predmetu, o ktorom sa máte učiť, urobte si demo s vlastnou demo súpravou, video na youtube, urobte si náčrtok a pod.

       Otázky

V druhom kroku vyhodnoťte, čo už viete o téme z iných zdrojov a len si to zopakujte.

Ceruzou označte, čo je podľa vás v texte dôležité. Neznáme slová, pojmy (teda ak máte nepochopené slovo) vyhľadajte v slovníku (Krátky slovník slovenského jazyka ai.) alebo na internete. Musíte textu rozumieť, každému jednému slovu.

Ak sa náhodou mocete, neviete, čo ďalej, hoci ste doteraz všetkému rozumeli, prešli ste nejaký dôležitý krok.

       Čítanie

Teraz už musíte dôkladne a sústredene čítať text, odstavec po odstavci. Pre lepšiu koncentráciu zaraďte krátke prestávky, hlavne keď vaša pozornosť začína ochabovať. Pozorne si prezrite obrázky, fotografie, náčrty, videá, ale najlepšie by bolo mať pri sebe samotný predmet, o  ktorom sa učíš .  Zložité pasáže prečítajte i dvakrát a nahlas.

       Aktívne čítanie

Po prvom podrobnom čítaní nasleduje aktívna práca s textom. Znovu čítajte text, ale teraz už s ceruzou v ruke. Podtrhávajte si priamo v texte dôležité informácie, píšte si poznámky na papier alebo do zošita. Pokiaľ je učebnica vaša vlastná, použite napr. zvýrazňovače. Vety, ktorým nerozumiete, vypíšte na papier a niekoho požiadajte o vysvetlenie. Zrejme tam bude nepochopené slovo.

       Opakovanie

Posledným krokom je zhrnutie naučeného, tj. opakovanie celej látky. Najviac funguje, keď si látku zopakujete nahlas alebo sa dáte niekým preskúšať. Ide o to, popísať všetko, čo si pamätáte, bez pozerania do textu. Spočiatku to môže s vašou pamäťou pokrivkávať a občas do textu nahliadnete. Ale až sa naučíte pracovať s textom, postačia tri čítania (zbežné, dôkladné a aktívne) a budete schopní opakovať hlavné myšlienky z učiva svojimi slovami.

ZDROJ: http://www.infoabsolvent.cz/Rady/Clanek/7-2-02/Jak-se-rychle-prokousat-textem-v-ucebnici a www.centrumbasic.sk